Magiczny Trójkąt Matematyczny

Święta, święta.. i po świętach, ale chciałam zaprezentować produkt, który wybiega daleko poza zabawki i gadżety dla dzieci. To znakomita pomoc w nauce. Dzięki tej grze bardzo łatwo odczarować naukę matematyki i przyswajanie dodawania i odejmowania skierować na tory zwykłej zabawy.

Dla kogo jest gra?

Niepozorne pudełko o wymiarach 28x28x3 cm, kryje w sobie grę i pomoc do nauki matematyki. Niedawno ją dopiero odkryłam i jestem zachwycona. Gra jest przeznaczona dla dzieci od 6+, można spróbować z młodszymi dziećmi, które lubią łamigłówki. Można bawić się samodzielnie lub w dwie osoby.

Co zawiera tajemnicze pudełko?

Podstawowym elementem gry jest drewniane koło o średnicy 18,5 cm. Po jednej i drugiej stronie posiada wgłębienia. Z jednej strony ma 6 wgłębień, a z drugiej 10. Mamy mały trójkąt do prostszych obliczeń i duży do trudniejszych. W zestaw wchodzi 10 pionków okrągłych z dwustronnym nadrukiem liczb w dwóch kolorach czerwonym i niebieskim. Wymiary pionków to 2,2 cm średnica i wysokie są na 0,8 cm. W skład zestawu wchodzą jeszcze dwie książeczki. Jedna przeznaczona do małego trójkąta i druga- do dużego. Łącznie 200 zadań.

Magiczny Trójkąt Matematyczny to nauka poprzez zabawę

Na czym polega gra?

To zaczynamy zabawę. Po pierwsze musimy wybrać trójkąt mały- łatwiejszy, czy duży- trudniejszy. Jak wybraliśmy już trójkąt, to otwieramy książeczkę odpowiednią do naszego wyboru. Układamy pionki z czerwonymi liczbami zgodnie z instrukcją. Tych pionków nie ruszamy. Teraz próbujemy dopasować niebieskie pionki tak, aby w każdym rzędzie – na każdym boku trójkąta była suma zadana w zadaniu z książeczki.  Ćwiczymy rachunek pamięciowy, możemy również dowolnie manipulować krążkami, dobierać różne wartości, a nawet stosować „metodę prób i błędów”. Taki sam układ krążków może być zastosowany do uzyskania innego wyniku. 

Stanowi wartościowe uzupełnienie materiałów do utrwalania umiejętności rachunkowych:

  • dodawania i odejmowania w zakresie 25
  • rozkładania liczb na składniki (dwa i więcej)
  • dopełniania do 10 lub 20 oraz żądanej liczby
  • porównywania różnicowego.
Gra nie jest skomplikowana

Grę można utrudnić

Podstawowy zakres dodawania i odejmowania do 25 można rozszerzyć do 250 lub 2500, dodając w pamięci jedno lub dwa zera. Po dokonaniu właściwych obliczeń można też poszukać odpowiedzi na pytania typu:

  • jakie wyniki są możliwe przy danym układzie wartości?
  • jaka jest możliwa najmniejsza i największa suma boków?
  • dlaczego dana liczba nie może być wynikiem?

Magiczny Trójkąt Matematyczny w szkole

Gra może być wykorzystana w klasach I-III jako element wspomagający naukę matematyki, ale również na zajęciach wyrównawczych, czy też w świetlicy szkolnej. Posiadając kilka zestawów takich magicznych trójkątów, można urządzić zawody matematyczne np. na najszybsze, prawidłowe rozwiązanie danego zadania lub w określonym czasie rozwiązanie jak największej ilości zadań.

MAGICZNY TROJKAT MATEMATYCZNY

Post Author: kingagraf