Wieża Matematyczna


Wakacje minęły, jak zawsze szybciej niż chcielibyśmy. To zastanawiające, dlaczego czas w dni wolne biegnie szybciej niż w pracujące. Oczywiście jako matematyk wiem, że to nieprawda, ale jakoś trudno mi się pogodzić, że jest już po wakacjach.
Kochani z nowymi siłami ruszamy do boju. Matematyka nam niestraszna. Będziemy ją oswajać na lekcjach w szkole, ale również tu na blogu.
Mimo obietnic nie udało mi się przygotować wakacyjnych wpisów. Dlatego nadrabiam to teraz i pokazuję ciekawe miejsce we Wrocławiu. Jeśli tylko będziecie w tym pięknym mieście, to zachęcam was byście wybrali się na Uniwersytet Wrocławski i zwiedzili dwie atrakcje.
Pierwsza to cudowna barokowa aula Leopoldina. Powstała w latach 1728-1732 jako główne reprezentacyjne pomieszczenie uniwersytetu. Nazwa pochodzi od fundatora całej uczelni, cesarza rzymskiego Leopolda I.

 

 

Druga to Wieża Matematyczna. Dzisiaj na jej szczycie znajduje się punkt widokowy otwarty dla turystów. Budynek uniwersytety leży tuż nad Odrą. Możemy podziwiać panoramę miasta, stare kamienice i ulice prowadzące do rynku, ale i Wyspę Słodową, ulubione miejsce wypoczynku młodych ludzi.

 

 

Taras wieży zdobią cztery rzeźby przedstawiające cztery oblicza nauki.
Na Wieży Matematycznej kiedyś znajdowało się obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne. W XIX wieku rozszerzono badania o obserwację komet. Astronom Palm Heinrich Ludwig von Bogusławski właśnie z Wieży Matematycznej jako jeden pierwszych naukowców obserwował sławną kometę Halleya.
Na początku XX wieku z powodu zbyt dużego zanieczyszczenia i silnego oświetlenia miasta w nocy obserwatorium zamknięto.
Jak wam się podobała ta matematyczna wycieczka?

 

Post Author: kingagraf