MoMo

blog matematyczny

Sezon wakacyjny w pełni. To świetna okazja, by grać z dziećmi. Gry rozwijają logiczne myślenie, pozwalają tworzyć strategię- jak grać, by wygrać, a dodatkowo umilają czas. Niedawno odkryłam grę MoMo. To jest gra logiczna dla dzieci i dorosłych, która rozwija myślenie kombinatoryczne, intuicję geometryczną oraz orientację na płaszczyźnie. Opakowanie zawiera 31 dwustronnych kart z wzorami, 5 kolorowych patyczków drewnianych oraz instrukcję. Dodatkowo będzie nam potrzebna kartka papieru i coś do pisania, by liczyć punkty. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez ułożenie największej ilości wzorów. Zaczynamy rozgrywkę od potasowania kart. Losujemy pierwszą kartę i układamy wzorek zgodny z rysunkiem. Następnie rozgrywkę zaczynamy od najstarszego gracza i kierujemy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każdy z graczy bierze po jednej karcie ze stosu. W swojej kolejce gracz ma prawo przełożyć tylko jeden patyczek lub wymienić swoją kartę, później odkłada poprzednią na stos kart zużytych. Nie można przekładając jeden patyczek rozdzielić układu na dwa odrębne wzory. Ruch jest obowiązkowy, po jego wykonaniu kolejka przechodzi na następną osobę. Gdy gracz ułoży swój wzór, pokazuje wszystkim kartę i udowadnia zgodność. Za ułożenie wzoru- 2 punkty, za kolor we właściwym miejscu – 1 punkt za każdy kolor.
Ciekawie się robi, gdy to inny gracz ułoży nasz wzór. Wtedy mówimy „Dziękuję” i to nam doliczane są punkty.

 


Można rozszerzyć wariant gry, gdy przyznaje się też punkty za ułożenie lustrzanego odbicia. W takiej sytuacji wzrasta liczba sytuacji, w których można zdobyć punkty. Grę można utrudniać np. nie można przestawiać ostatnio przełożonego patyczka. Można również wydrukować ze strony www.pus.pl , z zakładki gry MOMo szablony kostek, a następnie wydrukować je, wyciąć i skleić. Kostki będą wykorzystywane w zaawansowanej wersji gry. Gracze na początku rozgrywki ustalają , z których kostek będą korzystać. Jest kostka kolorowa- pokazuje jakiego patyczka, gracz nie może dotykać, a wyrzucenie ścianki pustej oznacza utratę kolejki, Kostka czynności- wskazuje ile ruchów gracz może wykonać. Kostka punktowa- pokazuje, ile punktów może gracz zyskać jeśli w tym ruchu ułoży wzór.
Można w tę grę grać z dziećmi młodszymi. Dzieci trzy letnie mogą układać patyczki zgodnie ze wzorem. Uczą się odwzorowywania, ćwiczą nazywanie kolorów. Natomiast ze starszymi dziećmi, możemy ćwiczyć pamięć. Dzieci patrzą na wzór tak długo, by go zapamiętać. Następnie odkładają kartę i odtwarzają wzór z pamięci. Można to ćwiczenie robić na czas, by podgrzać emocje. Autorem pomysłu na tę grę jest dr Jan Amos Jelinek z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.
Gra jest bardzo wciągająca, można przy niej spędzić mnóstwo czasu.

Gra dostępna na stronie Wydawnictwa Epideixis w dobrej cenie.

 

 

 

blog matematyczny

blog matematyczny

blog matematyczny

Post Author: kingagraf