Kto lubi grać? Mali i duzi, a dlaczego? Bo można razem spędzić czas przy dobrej zabawie. Dzieci, bo lubią się bawić- a nie wiedzą, że przy tym się uczą. Kształtują wyobraźnie, myślenie strategiczne, orientację przestrzenną. Dorośli, bo mogą poczuć się jak dzieci i równocześnie obserwować swoje pociechy. Dzieci ćwiczą koncentrację, sztukę wygrywania i przegrywania. Fajnie to wszystko brzmi. To zaczynamy tłumaczyć zasady gry, którą chcę polecić.
Producent podaje, że gra jest przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia. Można grać z dzieckiem młodszym np. tylko układać wzór z karty, ale pamiętajmy, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Warto sprawdzić, czy dziecko już dorosło do rozgrywki. Zapakować grę, odłożyć na półkę i spróbować za kilka miesięcy zawsze można.
Pudełko zawiera 5 klocków w kształcie sześcianów, każdy w innym kolorze. 36 kart ze wzorami. jest też instrukcja do gry. Należy jeszcze zaopatrzyć się w długopis i kartkę do zapisywania wyników. Gra przeznaczona jest dla od 2 do 6 osób. Zaczynamy!
Autorem gry jest dr Jan Amos Jelinek z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.
Przebieg gry i ogólne zasady
Układamy klocki na stole w zwartą bryłę. Tasujemy karty. Układamy karty na stole wzorami do dołu. Gdy jesteśmy gotowi, każdy z graczy bierze po jednej karcie. Nie pokazuje swojej karty innym graczom. Od tego momentu gracze będą kolejno przestawiać po jednym klocku w taki sposób, by ułożyć wzór. Za ułożenie wzoru dostajemy 2 punkty. Dodatkowe punkty dostajemy za zgodność kolorów. Kolor klocka ma tylko znaczenie przy zliczaniu punktów. Przy rozgrywce należy pamiętać, że klocki muszą się dotykać przynajmniej 1 ścianą. Niedozwolony ruch to taki w którym styka się z drugim klockiem tylko krawędzią.
Może się tak zdarzyć, że inny gracz nieświadomie ułoży nasz wzór. I co wtedy? Jeżeli dostrzeżemy, że to jest nasz wzór, przerywamy grę i zliczamy punkty. W grze nie można cofnąć ruchów naszego przeciwnika. Jeżeli wykonałam ruch klockiem czerwonym, gracz po mnie nie może wrócić w to samo miejsce tym samym klockiem.
Rozgrywka się kończy, gdy karty ze wzorami zostaną wyczerpane. Wygrywa osoba, która zdobyła najwięcej punktów. Za ułożenie wzoru 2 punkty, za każdy zgodny kolor po 1 punkcie, za wychwycenie swojego wzoru u kogoś 2 punkty.
Z młodszymi dziećmi możemy ćwiczyć pamięć. Pokazujemy im wzór na karcie, odkładamy na bok, a dziecko z pamięci je układa, Można też ćwiczyć w początkowej fazie samo ułożenie klocków, zgodność kształtu i koloru. Można też z młodszymi dziećmi zacząć rozgrywkę od grania w otwarte karty. To jest super rozrywka dla całej rodziny.
Jeśli Was przekonałam to grę można kupić bezpośrednio w sklepie internetowym Wydawnictwa Epideixis.