Przedstawiam doskonałą pomoc dydaktyczną dla nauczycieli, ale jest to również produkt skierowany dla rodziców. Przy tych grach znakomicie bawić będzie się cała rodzina. Wiek nie ma znaczenia.
Gra od wydawnictwa Epideixis
Kolejny raz wydawnictwo Epideixis mile mnie zaskoczyło. Dostałam od nich duży poradnik do nauczania wczesnoszkolnego matematyki. Zawiera on aż 134 strony i podzielony jest na 4 części. Pierwsza to matematyka, drugi język polski, i kolejne dwa tomy dotyczą środowiska społeczno- przyrodniczego oraz ogólnorozwojowe i kształcące umiejętności logiczne.. Są to innowacyjne przewodniki, które prowadzą krok po kroku jak w prosty i przystępny sposób wzbogacić treści edukacyjne. Wykorzystując przy tym znane motto – przez zabawę można uczyć i utrwalać materiał. Dzieci świetnie się bawią i nawet nie przypuszczają, że to też nauka.
Dla kogo został stworzony ten poradnik?
Myślę, że spokojnie mogą z niego skorzystać zarówno rodzice jak i nauczyciele nie tylko matematycy. Można wykorzystać jego zasoby zarówno w domu jak i w szkole, w świetlicy, w poradniach specjalistycznych, czy też w przedszkolu. Niektóre zabawy można śmiało wykonywać na świeżym powietrzu.
Książka składa się z 11 rozdziałów: fiszki, domino, memo, puzzle, lotto, sudoku i magiczne figury, kostki, karty, gry planszowe, klocki Dienesa i magiczne figury.
Zamieszczone propozycje moim zdaniem mają inspirować, zachęcać do realizacji własnych pomysłów dydaktycznych oraz włączania dzieci – ich wyobraźni i rąk do opracowania materiałów do zabawy, która będzie nauką.
Zaczynamy zabawę, a może jednak naukę
By grać, możemy skorzystać zarówno z gotowych materiałów jak i półproduktów dołączonych do przewodnika szablonów. Można też wszystko zrobić samemu, dostosowując odpowiednio dla naszych małych odbiorców. Na końcu książki zamieszczone są gotowce, które możemy skserować. Możemy również skorzystać ze strony wydawnictwa. Na pewno do przygotowania zabaw potrzebne nam będą nożyczki, farby, kredki lub pisaki, klej. co najważniejsze- gry możemy modyfikować- tu jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia np. gdy tworzymy grę planszową w okolicy Wielkanocy, możemy narysować trasę zająca, zamiast pionków- mogą być pisanki, jesienne wydanie pionkami mogą być grzybki lub kolorowe liście. Można ofoliować karty i pisać po nich suchościeralnymi pisakami lub korzystać z samoprzylepnych kartek.
Nim przystąpimy do zabawy, mamy podane, dziewięć punktów, na które należy zwrócić uwagę. Mnie spodobał się punkt dziewiąty: nie korzystajmy zbyt długo z jednej gry. Nuda zabija radość. No to co, zaczynamy grać.
Każdy rozdział rozpoczyna się od reguł, później są podane przykłady, przebieg danej gry oraz podane warianty- możemy również sami wymyślić inne, bo przecież nikt nie zna lepiej naszych dzieci. Podoba mi się prostota materiałów, za którą stoi wielka moc edukacyjna. Z poradnika można korzystać cały rok, a i tak znajdziemy w nim nowe pomysły do dalszej naszej pracy. Możemy w klasach starszych również z niego korzystać. Wtedy staje się naszą bazą pomysłów. Dzieci lubią zabawy, lubią gry, lubią współtworzyć, lubią rywalizację. To wszystko tu jest. Jest to też super okazja do poznania dzieci lub w przypadku rodziców wspólnego spędzenia czasu. Są tu zabawy do wykorzystania z kilkoma dziećmi, ale też całą grupą. Gry, które mają za zadanie utrwalić dany materiał, ale możemy też im nadać cechy współzawodnictwa.
Gry i zabawy znane i lubiane w najlepszej cenie kupicie w sklepie Wydawnictwa Epideixis. Życzę udanej zabawy!